logo silent

Kampaň „Silent forest“ – „Ztichlý les“ 

 

ÚVODEM

    Členské organizace Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) již desítky let významně přispívají k ochraně ohrožených druhů a ekosystémů na celém světě. Ochranářské kampaně EAZA jsou jedinečným nástrojem schopným upoutat pozornost milionů návštěvníků zoologických zahrad a podnítit instituce i jednotlivce k činům. Příležitost pomoci mizejícím druhům se naskýtá i nyní. Nová ochranářská kampaň s názvem Silent Forest (Ztichlý les) nás tentokrát zavádí do jihovýchodní Asie na souostroví Velké Sundy, které je domovem těch nejpozoruhodnějších druhů zpěvných ptáků. Některé z nich se díky nadměrnému lovu a nelegálnímu obchodu dostaly až na hranici vyhubení. Je tedy nejvyšší čas zasáhnout, než tamní lesy zcela utichnou.

 

O KAMPANI A JEJICH CÍLECH

    Každým dnem mizí z lesů jihovýchodní Asie obrovské množství zpěvných ptáků. Ti se stávají předmětem obchodu, ať už za účelem chovu, tak pro účast v pěveckých soutěžích. Nadměrná poptávka postihuje stovky ptačích druhů a miliony jedinců ročně. Ty nejžádanější z nich již z mnoha ostrovů zcela zmizely a ocitají se tak na pokraji vyhynutí.


CÍLE KAMPANĚ

V Evropě

• Zvýšit povědomí široké veřejnosti o současné kritické situaci s asijskými zpěvnými ptáky.
• Sesbírat dostatek finančních prostředků na vybrané ochranářské aktivity.
• Informovat a motivovat širokou veřejnost k ochraně pěvců prostřednictvím environmentální výchovy a vzdělávacích akcí v zoo.
• Poskytnout odborné znalosti a experty ze zoologických zahrad na výzkumné a chovatelské aktivity v regionu jihovýchodní Asie.

V oblasti jihovýchodní Asie

• Zvýšit povědomí místních obyvatel o současné kritické situaci s asijskými zpěvnými ptáky prostřednictvím ekologické výchovy a vzdělávacích programů.
• Vypracovat metodiku chovu pro všechny cílové druhy pěvců a podpořit v regionu jejich legální chov v lidské péči.
• Zefektivnit vymáhání práva.
• Vybudovat záchranná a chovatelská centra.
• Podporovat výzkumné aktivity, které jsou klíčové pro repatriační programy cílových ptačích druhů.

 

 

Kampaň poběží od 1. října 2017 do 30. září 2019.

 

Soutěž „Ztichlý les”

    I v letošním roce bude pokračovat soutěž pro školy věnovaná kampani vyhlášené organizací EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií). V tomto roce je to kampaň Silent forest zaměřená na pěvce v jihovýchodní Asii.


a) MŠ + 1., 2. třída

Úkol: Vytvořte jednoho nebo více vlajkových ptáků kampaně Silent forest v nadživotní velikosti. Technika a materiál, které použijete při svém tvoření, je na Vás.

Dobrovolný úkol: Vymyslete básničku/písničku o pěvcích

b) 1. stupeň

1. úkol: V okolí své školy si najděte místo, kde budete od 9. – 20. dubna 2018 sledovat ptáky – pěvce. Sledovat je můžete v různých částech dne. Při pozorování ptáků si zapište, které druhy jste viděli, kolik jich bylo a v kolik hodin jste je pozorovali.

2. úkol: Ze zaznamenaných druhů vytvořte kreslený plakát.

Dobrovolný úkol: Vymyslete básničku/písničku o pěvcích.

c) 2. stupeň+SŠ

1. úkol: V okolí své školy si najděte místo, kde budete od 9. – 20. dubna 2018 sledovat ptáky – pěvce. Sledovat je můžete v různých částech dne. Při pozorování ptáků si zapište, které druhy jste viděli, kolik jich bylo a v kolik hodin jste je pozorovali.

2. úkol: Z názvů ptáků vytvořte seznam a doplňte, do kterých čeledí jednotliví pozorovaní ptáci patří.

3. úkol: Přečtěte si, co ohrožuje pěvce v jihovýchodní Asii. Zamyslete se, zda jsou naši pěvci ohroženi stejným způsobem, a sepište ohrožení našich pěvců.

Dobrovolný úkol č. 1: Svá pozorování zaznamenejte pomocí fotografie, videozáznamu nebo zvukového záznamu.

Dobrovolný úkol č. 2: Vymyslete básničku/písničku o pěvcích.

 

Další náměty najdete zde:

https://www.silentforest.eu/
http://www.birdwatcher.cz/birdwatching-je-predevsim-o-radosti/
http://birds.cz/avif/
http://www.klub300.cz/big-day
http://birdwatching.cz/birdwatcher-rady/item/261-jak-pozorovat-ptaky
http://www.abicko.cz/clanek/abc-pro-skoly-birdwatching/21675/birdwatching-1-13-serial-abc-o-pozorovani-ptaku.html

 

INICIATIVĚ SE MEZE NEKLADOU, MŮŽETE DOPLNIT ČÍMKOLIV :-)


PÍSEŇ O ZPĚVNÝCH PTÁCÍCH. V Zoo Chester složili velmi poutavou písničku o ohrožených asijských druzích pěvců. Nechte se inspirovat a v rámci hodin ekologie či hudební výchovy také nějakou složte a nahrajte. Pochlubte se nám a my ji rádi zveřejníme.

SBÍRKA DALEKOHLEDŮ. Pomozte nám sbírat dalekohledy! Doneste svůj starý (ale stále funkční) dalekohled do zoo či zorganizujte sbírku ve vaší škole. Vámi poskytnuté dalekohledy budou prostřednictvím kanceláře kampaně v Zoo Liberec poskytnuty místním dětem v Indonésii.

 


 

Prezentace výsledků, závěrů, ukázek aktivit, fotografií, plakátů, hudebních a recitačních vystoupení apod. proběhne ve čtvrtek 31. května 2018 v Centru PodpoVRCH a v Zoo Jihlava, kdy budou mít zapojené děti vstup do zoo zdarma a jednotlivé školy získají diplom a drobné odměny.

Soutěží se o vstup do zoo s průvodcem nebo výukový program v Centru PodpoVRCH zdarma. ZDE můžete vyplnit předběžnou přihlášku. Pokud máte zájem o podrobnější informace, napište nám.

 

Mgr. Pavla Jarošová, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Soubory ke stažení:

Kampaň Silent forest – Ztichlý les, základní informace (.PDF)

Soutěž pro školy 2018 (.PDF)