Připravujeme novou korepondenční soutěž TalentZOOm určenou pro žáky (7. - 9. třídy ZŠ a nižšího gymnázia) a studenty (1. - 3. ročníku SŠ) se zájmem o zoologii a přírodu.

Máš rád přírodu a zvířata? Chodíš rád do jihlavské zoo? Baví tě bádat, pozorovat nebo fotit zvířata? Každý měsíc do konce školního roku budeš mít za úkol najít řešení zadání a to zaslat do zoo. Odpovědi na otázky se dozvíš v knihách, na internetu nebo při pozorování zvířat v zoo, ve volné přírodě nebo i doma. Účastníci zapojení do soutěže získají zajímavé ceny, vstup do zoo zdarma po dobu soutěže a možnost zúčastnit se letního soustředění v Zoo Jihlava. Více informací a přihlášky poskytne Mgr. Pavla Jarošová,   e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., telefon 567 573 777 nebo také ZDE.

Info o soutěži si můžete stáhnout ve formátu pdf zde

 

Zadání 1. kola:

Na začátku Nového roku jsi určitě i ty dostal i sám poslal různé pozdravy a přání, v průběhu osobního setkání i prostřednictvím pošty, facebooku, e-mailu nebo mobilního telefonu. Prostě jsi s ostatními lidmi nějak komunikoval. I zvířata mezi sebou komunikují a dorozumívají se. A jak to dělají, to bude tématem prvního kola.

 1. Zkus zjistit, jakými hlavními způsoby zvířata se mezi sebou dorozumívají - jaké typy biokomunikace můžeme rozlišit (nejméně čtyři). Ke každému typu uveď a krátce popiš 2-3 zajímavé příklady konkrétních živočichů (ze zoo i mimo zoo).
 2. Až do nedávné doby se takřka nic nevědělo o tom, kolik různých živočichů využívá ke vzájemnému dorozumívání vibrace (neboli chvění), které se šíří rozmanitým prostředím. Uveď alespoň dva příklady živočichů, kteří využívají vibrace a popiš jakým způsobem to dělají. Malá nápověda – můžeš hledat u velmi malých i u těch největších zvířat J
 3. Samozřejmou součástí při řešení těchto úkolů o komunikaci (i ve všech dalších kolech naší soutěže) musí být i uvedení zdrojů odkud jsi čerpal. Zjisti, jaká jsou správná pravidla pro uvedení seznamu literatury a dalších zdrojů (knih, časopisů, webových stránek). A nezapomeň při každém řešení zdroje uvést.
 4. Úkol z naší zoo se bude týkat hlasitosti. Jistě jsi u nás několikrát byl a zaposlouchal ses do zvuků, které se ozývaly. Vyber zvíře, které je podle tebe v naší zoo nejhlasitější a je slyšet ze všech nejvíce.
 5. V rámci praktického úkolu natoč audio nebo video záznam nějaké zvířecí komunikace. Může to být zvíře ze zoo, živočich z volné přírody nebo i třeba nějaký domácí mazlíček. Do textové části popiš, jaké zvíře jsi natočil a co asi chtělo říci. Zvukový nebo video soubor pojmenuj stejně jako text a pošli oba společně.

Řešení pošli do konce ledna na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Tvůj soubor (textový dokument nebo pdf formát) pojmenuj Jmeno_Prijmeni_mesic.

 Zadání lednového úkolu si můžete ve formátu pdf stáhnout zde

 

Zadání 2. kola:

Máme tady únor, nejstudenější měsíc roku. Tak se na zimu a na to, jak se s ní zvířata vyrovnávají, podíváme trochu podrobněji.

 1. Jaká zvířata můžeme najít v nejstudenějších – polárních oblastech. Jak jsou této extrémní zimě přizpůsobeny?
 2. Jakými různými způsoby přečkávají zimu zvířata z naší přírody? Uveďte příklady i různé způsoby, co dělají zvířata v zimě.
 3. V zoologii existují i pravidla, která popisují, jak zvířata v chladných oblastech se liší od těch z teplých oblastí. Zkuste najít, jaká to jsou, jak se jmenují, a uveďte příklady zvířat, na kterých je to vidět.
 4. Která zvířata v naší zoo můžeš teď v únoru vidět venku na sněhu, přestože se ve svém přirozeném prostředí se sněhem a takovou zimou nesetkají?

     5. V rámci praktického úkolu sleduj ranní teplotu až do konce února a napiš, kdy a kde jsi naměřil tu nejnižší.

Zadání únorového úkolu si můžete ve formátu pdf stáhnout zde

 

Zadání 3. kola:

Máme tady březen, první jarní měsíc roku. Během tohoto měsíce se nám vrací někteří stěhovaví ptáci, tak se zaměříme na stěhování = migraci obecněji.

 1. Proč se vlastně zvířata stěhují – migrují? Co je k tomu vede? Zkus odpovědět nejprve obecně a pak uveď alespoň pět příkladů živočichů, kteří migrují, odkud kam se stěhují, kdy (v jakém období) a proč.
 2. Některé zvířata mají přímo ve svém druhovém jménu slovo stěhovavý/stěhovavá. Dokážeš najít příklady?
 3. Zkusíš najít některé z rekordmanů při migraci? Někoho kdo se stěhuje nejdál, nejdéle, nejrychleji, nejčastěji, v největším počtu,… prostě něco NEJ?
 4. I v naší zoo můžete najít zvířata, která by se ve volné přírodě stěhovala. Která to jsou?

5.       Zkus sledovat ptáky ve svém okolí. Napiš, kdy a kde uvidíš prvního z těch stěhovavých, až se vrátí z teplých krajů. Pokud by se ti podařilo jej vyfotit, bude to skvělé.

Info o soutěži si můžete stáhnout také zde