Programy probíhají v Centru environmentální výchovy PodpoVRCH, které najdete hned vedle hlavního vchodu do zoo. Vstup do centra na výukové programy je přes hlavní pokladnu (u parkoviště). Rezervace programů musí být provedena minimálně 7 dní předem prostřednictvím www.zoojihlava.cz, e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo telefonicky na čísle 567 573 774. Doporučujeme včasnou rezervaci, zvláště u termínů ke konci školního roku!

Pedagogický doprovod má vstup na výukové programy v centru zdarma (při kombinaci se vstupem do zoo mimo program - má vstup zdarma jeden doprovod na 15 dětí). Doporučená maximální velikost skupiny je 30 osob, minimální velikost skupiny je 10 osob.

Platba v hotovosti na hlavní pokladně, nebo po domluvě a zaslání objednávky lze poskytnout platbu na fakturu.

 

Mateřské školy a speciální skupiny hendikepovaných dětí

Hrátky se zvířátky (délka 60 minut) - celý program uvnitř centra

Společně se ztraceným štěňátkem navštívíme zvířátka v zoo, v lese a na statku. Dozvíme se, co jedí, kde bydlí a vytvoříme si stromeček z papíru.

 

Hmyzáčci (délka 60 minut) - celý program uvnitř centra

Děti se seznámí s různými "hmyzáčky", jejich životem i vzhledem, zahrají si na motýlky a dokonce si některé zástupce hmyzu budou moci zblízka prohlédnout a osahat.

 

Africké putování (délka 60 minut) - celý program v zoo (za každého počasí)

Pojďte s námi do zoo. Společně se projdeme po africké části zoo a představíme si její zvířecí obyvatele. Zjistíme přitom, kdo velí u surikat, co má ráda žirafa nebo kdo je to marabu.

 

Zoo v krabici I. (délka 60 minut) - celý program uvnitř centra

S kým kamarádí žirafa? Strká pštros hlavu do písku? Nejen to se děti dozvědí o zvířatech ze zoo. Při programu si děti vyrobí zvířecí škrabošku a na závěr si zatančí.

 

Zvířata na dlani (délka 60 minut) - celý program uvnitř centra

Během programu si při povídání o zvířatech osaháme, prohlédneme a očicháme různé přírodní materiály (lebky, zuby, kůže zvířat, ptačí vejce) a seznámíme se s živými zvířaty. 

 

Putování skřítka Lesníčka (délka 60 minut) - celý program uvnitř centra
Děti společně se skřítkem přijdou na to, jak roste les a kdo v něm žije. Osahají si lesní plody a jelení parohy. Vymalují si lesní zvířátko a naučí se básničku o lese.

 

Ptáčci zpěváčci (délka 60 minut) - NOVINKA - celý program uvnitř centra
Kde bydlí ptáčci a čím se živí? To vše se dozvíme během tohoto programu. Ukážeme si ptačí vejce i peří a poslechneme si ptačí zpěv.

 

Ne-viditelná zoo (délka 60 minut) - NOVINKA - Pro zrakově postižené  - celý program v zoo (za každého počasí)
Projdeme expozici Africká savana a seznámíme se s jednotlivými zástupci našich chovaných zvířat, budeme mít možnost si osahat různé přírodniny i si vyzkoušet různé aktivity v roli některých živočichů.

 

Zoo na dotek (délka 60 minut) - NOVINKA - Pro zrakově postižené - celý program uvnitř centra
Během programu si popovídáme o zvířetech, osaháme, prohlédneme i očicháme různé přírodní materiály (krunýř, kůže zvířat, ptačí vejce a peří) a seznámíme se s živými zvířaty.

 Typ programu 

cena za osobu

 Program pro MŠ (60 minut)  30 Kč
 Program pro MŠ + vstup do zoo  60 Kč
Program speciální skupina 30 Kč
Program spec. skupina + vstup do zoo 60 Kč

 1. stupeň ZŠ

Africké putování (1. a 2. třída ZŠ) (délka 90 minut) - celý program v zoo (za každého počasí)

Pojďte s námi do zoo! Společně se projdeme po africké části zoo a představíme si její obyvatele. Zjistíme přitom, kdo velí surikatám, co má ráda žirafa nebo kdo je marabu.

 

Ptáčci zpěváčci (1. a 2. třída ZŠ) (délka 90 minut) - NOVINKA - celý program uvnitř vzdělávacího centra
Kde bydlí ptáčci a čím se živí? To vše se dozvíme během tohoto programu. Ukážeme si ptačí vejce i peří a poslechneme si ptačí zpěv.

 

Zoo v krabici II. (1. a 2. třída ZŠ) (délka 90 minut) - celý program uvnitř vzdělávacího centra
Pokračování nejúspěšnějšího programu Zoo v krabici s novými zvířátky. Podíváme se na to, proč má tygr pruhy, proč jsou papoušci barevní nebo jestli jí medvěd malajský maso.

  

 

Mazlíčci (1. a 2. třída ZŠ) (délka 90 minut) - celý program uvnitř vzdělávacího centra
Děti se dozvědí jaké požadavky na prostor, vybavení klece a potravu mají zvířata chovaná doma, vybrané druhy zvířat si zblízka prohlédnou a osahají (hlodavci, plazi). Samy si zkusí zařídit domeček pro vybraného mazlíčka.

 

Kde se plazí plazi (1. – 2. třída ZŠ) (délka 90 minut) - celý program uvnitř vzdělávacího centra
Program dětem hravou formou představí plazy, to jak vypadají, kde žijí a čím se živí. Během programu si děti vyrobí papírového hada. Do programu je zařazena ukázka živých plazů (hadi, ještěři).

 

Zoo křížem krážem (od 3. třídy ZŠ) (délka 90 minut) - celý program v zoo (za každého počasí)
Prohlídka zoo s průvodcem, zastávky s povídáním u vybraných expozic. Trasu je možné přizpůsobit dle požadavků a zaměření.

 

Opičí se opice? (od 3., 4. třída ZŠ) (délka 90 minut) - část programu v zoo, část v centru
O opicích, jejich životě, vzhledu a chování si budeme povídat, ukazovat obrázky a nakonec si na ně i zahrajeme. S našimi opicemi se setkáme  u expozice v areálu zoo.

 

Cesta kolem světa (od 3., 4. třída ZŠ) (délka 90 minut) - celý program uvnitř vzdělávacího centra
Mořeplavci se při svých cestách setkávali s neznámými věcmi. Při putování mezi jednotlivými kontinenty se děti seznámí s plodinami, zvířaty, ale i s rozdílnými jazyky nebo typy písma, na které mořeplavci narazili.

 

Za Afrikou do zoo (od 3., 4. třída ZŠ) (délka 90 minut)- celý program v zoo (za každého počasí)
V průběhu programu děti zjistí, která zvířata najdeme v afrických pouštích, která v savanách a jak jsou životu v těchto podmínkách přizpůsobeny. Po úvodu v centru následuje cesta do zoo a povídání u výběhů afrických zvířat. Dojdeme až do africké vesnice Matongo, kde se zaměříme na život lidí a jejich kulturu.

 

Voda kolem nás (od 3., 4. třída ZŠ) (délka 90 minut) - část programu v zoo, část v centru
Program věnovaný vodě na Zemi, demonstruje koloběh vody prostřednictvím simulační hry. Ukazuje způsob závislosti člověka i živočichů na vodě. Část programu probíhá v areálu zoo u výběhů vodních zvířat.

 

Letem PLAZÍM světem  (5. třída ZŠ) NOVINKA - od ledna 2017- část programu v zoo, část v centru
Během programu představíme jednotlivé plazí řády a doplníme vše ukázkou živých zástupců plazů a různých přírodnin. Součástí je i prohlídka nového Tropického pavilonu

 

Kopýtkem sem, kopýtkem tam (5. třída ZŠ) (délka 90 minut) - část programu v zoo, část v centru
Povídání o kopytnících, jejich způsobech života i stavbě těla. Žáci  si mohou prohlédnout rohy, parohy i kopyta. V areálu zoo se setkají s žirafami, zebrami, lamami, tapíry a dalšími kopytníky.

 

Zvířata v ohrožení (5. třída ZŠ) (délka 180 minut) NOVINKA - od ledna 2017 cena 75 Kč/žák - část programu v zoo, část v centru

Putováním po kontinentech navštívíme přirozená prostředí ohrožených zvířat z celého světa. Co konkrétní druhy ohrožuje? Jakou roli v jejich ochraně hrají zoologické zahrady? Čeká nás práce s mapou, spolupráce ve skupině a návštěva zoo - součástí programu je představenívybraných druhů zvířat přímo v jejím areálu.

 

Tajuplná jeskyně (5. třída ZŠ) (délka 90 minut) - celý program uvnitř vzdělávacího centra
V učebně připomínající jeskyni se děti dozvědí, jak takový útvar vzniká, kdo ji může obývat a jak je podmínkám k životu v jeskyni přizpůsoben. Děti si na vlastní „uši" vyzkouší orientaci v prostoru a vyrobí vlastního netopýra.

 

Život u protinožců (5. třída ZŠ) -  celý program v zoo (za každého počasí)

Program věnovaný nejmenšímu kontinentu a nové expozici Australská farma, kterou si prohlédneme. Zaměříme se na vačnatá zvířata a australské ptáky. Vyzkoušíme si i výtvarné umění původních obyvatel Austrálie.

 

Dotkněte se šelmy (5. třída ZŠ) (délka 90 minut) - celý program uvnitř vzdělávacího centra
Během programu děti odvodí hlavní znaky šelem, dozví se zajímavosti o vybraných zástupcích, jejich způsobu života a místě výskytu. Budou mít možnost si prohlédnout a osahat jejich lebky, kůže i zuby.

 Typ programu 

cena za osobu

 Výukový program (90 minut)  45 Kč
 Výukový program + vstup do zoo  75 Kč

 2. stupeň ZŠ a nižší ročníky gymnázia

 

Šelmy na vlastní oči (6., 7. třída ZŠ) (délka 90 minut) - celý program uvnitř vzdělávacího centra

Po úvodním seznámení s řádem šelem se vydáme do areálu zoo, kde si u jednotlivých expozic prohlédneme šelmy, které zde chováme.

 

Hmyzáci a jiné breberky (6., 7. třída ZŠ) (délka 90 minut) - celý program uvnitř vzdělávacího centra

Nahlédnutí do říše hmyzu a dalších bezobratlých. Podíváme se na jejich způsob života, stavbu těla i přizpůsobení k prostředí. Program je doplněn o ukázky živých zástupců měkkýšů, pavouků a hmyzu (švábi, pakobylky, brouci).

 

Zoo křížem krážem (od 6. třídy ZŠ, SŠ) (délka 90 minut) - celý program v zoo (za každého počasí)

Prohlídka zoo s průvodcem, zastávky s povídáním u vybraných expozic. Trasu je možné přizpůsobit dle požadavků a zaměření.

 

Ptačí svět (od 6., 7. třída ZŠ) (délka 90 minut) -  část programu v zoo, část v centru

Program je zahájen v centru, kde se děti seznámí s životem ptáků a jejich zvláštnostmi. Děti budou pracovat ve skupinách s přírodninami (vejce, peří, lebky, zobáky,...) a mikroskopem. Při procházce po zoo se pak seznámíme s různými skupinami ptáků přímo u expozic.

 

Zvířata v ohrožení (5. třída ZŠ) (délka 180 minut) NOVINKA - od ledna 2017 cena 75 Kč/žák - část programu v zoo, část v centru

Putováním po kontinentech navštívíme přirozená prostředí ohrožených zvířat z celého světa. Co konkrétní druhy ohrožuje? Jakou roli v jejich ochraně hrají zoologické zahrady? Čeká nás práce s mapou, spolupráce ve skupině a návštěva zoo - součástí programu je představenívybraných druhů zvířat přímo v jejím areálu.

 

 

Letem PLAZÍM světem  (5. třída ZŠ) NOVINKA - od ledna 2017 - část programu v zoo, část v centru
Během programu představíme jednotlivé plazí řády a doplníme vše ukázkou živých zástupců plazů a různých přírodnin. Součástí je i prohlídka nového Tropického pavilonu

 

Čím žije Asie?  (od 6., 7. třída ZŠ) (délka 90 minut) - část programu v zoo, část v centru

Seznámení s rozmanitými obyvateli asijského kontinentu, od chladných velehor až po tropické pralesy. Část programu probíhá přímo v zoo u jednotlivých expozic asijských zvířat a nového asijského pavilonu.  

 

Etologie aneb Chováme se jako zvířata? (od 8., 9. třída ZŠ ) (délka 90 minut) - část programu v zoo, část v centru

Program se věnuje nauce o chování zvířat. Po seznámení se základními etologickými pojmy následuje vlastní pozorování u vybraných druhů zvířat.

 

Pochybné suvenýry aneb zločiny v divočině  (od 6. a 8. třída ZŠ) (délka 150 minut)  NOVINKA - od ledna 2017 cena 75 Kč/žák - část programu v zoo, část v centru

V programu se prostřednictvím zážitkových aktivit a aktivizačních metod seznámíme s úlohou CITES. Vysvětlíme si její význam pro obchod s ohroženými zvířaty a její dopad na náš běžný život. Dozvíme se, jaké nekalé praktiky využívají pytláci a pašeráci zvířat a jkaou roli v obchodu se zvířaty hrají turisté. Společně budeme hledat možnosti, jak se chovat, abychom přispěli k zachování ohrožených druhů zvířat.

 

Prales na talíři (od 7. a 9. třída ZŠ) (délka 150 minut)  NOVINKA - od ledna 2017 cena 75 Kč/žák - část programu v zoo, část v centru

Účastníci programu poznají význam tropických deštných lesů. Uvědomí si problémy pralesních oblastí Indonésie, které jsou důsledkem zvýšené poptávky po palmovém oleji a zakládání plantáží palmy olejné. Zamyslí se nad možnostmi řešení tohoto globálního problému vzhledem ke svému spotřebitelskému způsobu života.

 

Život savců (od 8. a 9. třídy ZŠ) (délka 90 minut) - část programu v zoo, část v centru

Savci jsou nejpopulárnější mezi zvířaty - snad také proto, že mezi ně patříme i my. Po úvodu v centru PodpoVRCH se vydáme na cestu po zoo a podíváme se na to, jak se savci stali tak mimořádně rozmanitými a úspěšnými.

 

Podivuhodný svět zvířat aneb  zvířecí vychytávky (od 8., 9. třída ZŠ) (délka 90 minut) -  celý program v zoo (za každého počasí)

Projdeme se společně po zoo a zaměříme se na důmyslné "vychytávkyů zvířat. Podíváme se, jak jsou přizpůsobena svému prostředí, jakým způsobem se vyvíjela a co vše dokáží.

Typ programu 

cena za osobu

 Výukový program (90 minut)  45 Kč
 Výukový program + vstup do zoo  75 Kč

 Střední školy

Co je CITES a obchod s ohroženými druhy zvířat, aneb "máme doma krokodýla ve vaně..." (délka 90 minut) - celý program uvnitř vzdělávacího centra

Studenti se v programu seznámí se zákony naochranu živočišných a rostlinných druhů, úmluvě CITES atd..Povídání bude doplněno o promítání fotografií i diskuzi o smyslu zákonů a smluv na ochranu přírody a druhů.

 

Ochrana přírody a krajiny v České republice (délka 90 minut) - celý program uvnitř vzdělávacího centra

S Povídání o ochraně přírody a krajiny v české republice i ve světě, doplněné promítáním fotografií. Zájemci se během přednášky seznámí se základními způsoby ochrany přírody, druhovou ochranou a současnými ochranářskými trendy a možnostmi.

 

Zoo - Noemovy archy dnešní doby (délka 90 minut) - část programu v zoo, část v centru

V průběhu programu se studenti seznámí s funkcí a posláním dnešních moderních zoologických zahrad v ČR i ve světě. Důraz bude kladen také na vysvětlení spousty mýtů, které   o zoologických zahradách panují. Chybět nebude ani vycházka po části zoo spojená s výkladem.

 

Obojživelníci a plazi České republiky - jejich ekologie a ochrana (délka 90 minut) - celý program uvnitř vzdělávacího centra

Program je koncipován jako přednáška spojená s promítáním fotografií, ukázkou živých plazů a obojživelníků. Studenti  se během programu dozví mnoho informací a zajímavostí o našich druzích plazů a obojživelníků a o jejich ekologii, etologii a ochraně.

 

Netopýři a kaloni (délka 90 minut) - část programu v zoo, část v centru

Seznámení studentů s evolucí letu u různých skupin živočichů. Srovnání dvou současných skupin létajících obratlovců - ptáků a letounů. Vznik plachtění a letu u savců. Představení řádu letouni. Krátká vycházka po zoo - za kaloni rodriguezskými.

 

Biodiverzita - to jsme my (délka 90 minut) - celý program v zoo (za každého počasí)

Pojďme se společně u vybraných expozic podívat na to, jak ovlivňujeme život zvířat naší každodenní činností. Můžeme něco udělat pro zachování biodiverzity na Zemi? Budeme hledat souvislosti a možná řešení.

 

Zoo křížem krážem  (délka 90 minut)  - celý program v zoo (za každého počasí)

Prohlídka zoo s průvodcem, zastávky s povídáním u vybraných expozic. Trasu je možné přizpůsobit dle požadavků a zaměření.

Samoobslužné programy

Plaší, ale naši - - celý program v zoo (za každého počasí)

Podél řeky Jihlávky se můžete podívat na informační panely o volně žijících živočiších v okolí zoo. Jsou pro Vás k dispozici pracovní listy a tématické letáky: Život v lese, Život v rybníku, Život v řece, Život v tůni.

 

Cesta za pokladem -  celý program v zoo (za každého počasí)

Vydejte se podle zašifrovaných pokynů za pokladem, který objevíte, pokud vyluštíte naši tajenku.

 

Stezka stromů - celý program v zoo (za každého počasí)

V areálu zoo je umístěno několik informačních stojanů se zajímavostmi o stromech. Najděte, který strom duní, z jakého stromu se dělají housle a mnoho dalších zajímavých informací.

 

Pracovní listy

Máme připraveny pracovní listy: Kopytníci, Šelmy, Primáti, Ptáci, Biomy, Hádanky ze zoologické zahrady.

Pokud budete mít o některý ze samoobslužných programů zájem, zavolejte nebo napište předem a ZDARMA Vám pracovní listy nachystáme k vyzvednutí na hlavní pokladně zoo, nebo případně zašleme e-mailem.